امروز پنج شنبه 27 تير 1398   مصادف با 14 ذی القعده 1440   مطابق با (18/7/2019)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال صبحگاهی ذی الحجه سال 1439
گزارش دهنده: مهدی رحیمی

باسمه تعالی

کشته  مرده ی هلالهای  چالشی هستم و این هلال صبحگاهی ذی الحجه 1439 به دلیل شرایطی که  داشت از جمله هلالهایی بود که متحیر بودم که با این آب و هوا و غبار این روزها چه بر سر رویت آن می آید  .

آقای مهدی کمالی مسئول محترم مرکز نجوم دولت آباد طی چند روز منتهی برای رصد ، تلاش زیادی برای اطلاع رسانی و همگرایی اعضای گروه انجاشم دادند و هماهنگی های لازم را صورت دادند.

شب رصد به دلیل مراسم ازدواج یکی از اقوام تا ساعت 2 بامداد امکان استراحت نداشتم .پس از بازگشت از مراسم ، وسایل رصد را آماده و سپس کمی استراحت کردم .حوالی ساعت 5 بامداد به سمت موقعیت شهید مهدیان واقع در شرق دولت آباد عزیمت نمودم  .( البته در ابتدا  قرار بود در جاده ی اردستان اقدام به رصد کنیم که به دلیل ذیق وقت با هماهنگی آقای کمالی ، مکان رصد تغییر کرد ).

آقای علیرضا کمالی زودتر از بقیه به محل قرار رسیده  و مشغول اقامه ی فریضه ی صبح بودند . بنده سریعاً اقدام به نصب تلسکوپ و آقای علیرضا کمالی هم مشغول نصب دوربین دوچشمی 20*90 شدند .

در این حین آقای مهدی کمالی هم به اتفاق دو فرزند گرامیشان (آقایان ایمان و علی) به ما ملحق  واقدام به  نصب  دوربین دو چشمی 12*60 نمودند .

از ساعت 6 بامداد رصد به طور جدی آغاز شد . آقای ایمان کمالی مسئول ثبت زمان و دیگر دوستان مسئول کار با دوربین دوچشمی و بنده هم کار با  تلسکوپ  .

در ساعت 6:05 سیاره ی تیر در میدان دید تلسکوپ و بلافاصله توسط دو دستگاه دوربین دوچشمی رویت شد . اما هنوز امکان رویت آن با چشم نبود .

سیاره ی عطارد

از ساعت 6:10 تلاشم را بر روی رویت هلال ماه معطوف کردم ، اما هر چه تلاش میکردم نتیجه ای در بر نداشت . با اینکه سیاره ی تیر بصورت شفاف در وسط میدان دید بود اما از هلال ماه خبری نبود ، گویا همین مقدار کم غبار در این ارتفاع ، تاثیر خود را گذارده بود .

وضعیت غبار در  افق شرقی

در فواصل مختلف آقایان مهدی و علیرضا کمالی هم از پشت چشمی تلسکوپ ، برای رویت هلال ماه ، تلاش نمودند که باز هم نتیجه ای نداشت .

تصمیم گرفتم از محل هلال عکاسی کنم ، چپقی و چشمی تلسکوپ را برداشتم و دوربین عکاسی را متصل کردم و شروع به عکاسی نمودم ...

نهایتاً رصد را تا بعد از طلوع خورشید ادامه  و با این رصد پرونده ی رصدهای هلال ماه را در سال 1439 به پایان رسانیدیم  .

پس از اتمام رصد ، و بازگشت به منزل ،تصاویر را پردازش نمودیم که در تعدادی از آنها هلال ماه بصورت کم فروغی قابل تشخیص بود .

تصویر هلال صبحگاهی ذی الحجه 1439-در ساعت 06:38 - طول کمان 150درجه

برای مشاهده ی تصاویر در ابعاد بزرگتر بر روی آنها کلیک کنید

طلوع زیبای خورشید

خلاصه ی رصد :

تاریخ رصد :

یکشنبه 18 شهریور 1397 برابر با 28 ذی الحجه 1439 و 9 سپتامبر 2018

مکان رصد :

شرق دولت آباد برخوار به مختصات :

32:47 شمالی و 51:41شرقی

ارتفاع از سطح دریاهای آزاد 1297 متر

زمان استقرار در رصدگاه : ساعت 05:07

زمان رویت سیاره عطارد با ابزار : ساعت 06:05

زمان طلوع محاسباتی ماه : 05:59

زمان ثبت تصویر هلال : 06:38

فاز ماه در زمان ثبت تصویر هلال : 0.70 درصد

ضخامت قسمت میانی ماه در زمان ثبت تصویر هلال :0.18 دقیقه قوسی

ارتفاع ماه در زمان ثبت تصویر هلال : 06:57

جدایی زایه ای بین مرکز ماه و مرکز خورشید در زمان ثبت تصویر هلال : 08:33

زمان باقیمانده تا مقارنه در زمان ثبت تصویر هلال:15 ساعت و 52 دقیقه

طول کمان : از ساعت 4 تا 9 جمعاً 150 درجه

زمان طلوع محاسباتی خورشید : 06:42

زمان طلوع ظاهری خورشید: 06:47

وضعیت افق : یک درجه کوه و 5 درجه غبار

ابزارهای استفاده شده برای رصد :

تلسکوپ 120 آپو اسکای واچر و مقر ای کیو6 – دوربین دو چشمی 20*90 و 12*60

دوربین عکاسی کانن 450 دی و 30 دی – دکلانشور و ...

افراد حاضر در رصد :

آقایان مهدی ، علیرضا ، ایمان و علی کمالی و مهدی رحیمی

 

با تشکر

آسمانی باشید

مهدی رحیمی

18-6-1397

 

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(1)

گزارش شماره 2 مربوط به رصد هلال صبحگاهی ذی الحجه سال 1439
گزارش دهنده: علیرضا بوژمهرانی

دیروز متنی رو برای درج در وبلاگ آماده کرده بودم اما بدلیل خستگی زیاد فرصت نشد اون رو منتشر کنم. نوشته بودم:

صبح امروز در سر راه اداره ، موقعیت طلوع خورشید و وضعیت جوی افق شرقی رو کنترل کردم. شرایط امیدوار کننده نیست اما بدون توجه به شرایط جوی ، اگه عمری باقی باشه فردا رصد رو انجام میدم ؛ خدا رو چه دیدی ، شاید هلال مهربانی کرد..... (نوشته شده در تاریخ 17 شهریور 1397)

سحرگاه امروز بیدار شدم و پس از اقامه نماز وسایلی که از شب قبل آماده شده بود رو توی ماشین گذاشتم و رفتم کوه صفه. چون ابزاری که برای رصد آورده بودم زیاد و سنگین بودند با مساعدت همکار ارجمندم جناب آقای مهندس جعفری اجازه داده شد با ماشین تا مزار شهدای همیشه آشنای صفه برم. پس از زیارت قبور شهدای گرانقدر وسایلم رو آماده کردم و از ساعت 05:50 به انتظار نشستم. رصد رو از ساعت 06:10 آغاز و تا ساعت 06:30 ادامه دادم اما میزان غبار در افق شرقی خیلی بیشتر از روز گذشته شده بود و به همین دلیل موفق به رویت هلال نشدم.

 

موقعیت بعدی برای رصد وداع تا دیدار روزهای 16 و 17 آبان امسال خواهد بود اما رصد هلال صبحگاهی صفر 1440 در بامداد 16 آبان کار بسیار سختی است و شرایط بسیار مناسب جوی و رصدی رو طلب میکنه. دیدن هلالی با ضخامت 0.14 دقیقه قوسی ، فاز 0.56 درصد در ارتفاع 2 درجه ای از افق در حالیکه خورشید 5.4 درجه زیر افق قرار گرفته و ماه در میانه ی اوج و حضیض مداری خودش قرار داره کار خیلی خیلی سختی است. کل زمان طلایی برای این رصد بیشتر از 3-2 دقیقه نیست. البته جالبه که اگه بنده موفق بشم این هلال رو مثلا" در ساعت 06:02 دقیقه ببینم و روز بعد هم بتونم تقریبا" 15 دقیقه بعد از غروب خورشید هلال ربیع الاول رو مشاهده کنم ، رکوردی که بدست میارم 35 ساعت و 20 دقیقه خواهد شد ؛ یعنی 40 دقیقه بیشتر از رکورد شخصی خودم.

 

پس باز هم حتی اگه موفق به رویت هر دو هلال 16 و 17 آبان بشم ، نخواهم تونست رکورد خودم رو ارتقاء بدم (البته در این مدل رکوردگیری که رویت هلال صبحگاهی باید با دوربین دوچشمی و قبل از طلوع خورشید انجام بشه و رویت هلال شامگاهی با دوربین دوچشمی و بعد از غروب خورشید).

 

و نکته ی دیگه اینکه بررسی های من نشون میده از الان تا 11 سال دیگه هم چنین فرصتی برام فراهم نخواهد بود. فکر میکنم پرونده ی بهبود رکورد شخصی وداع تا دیدار دیگه برای بنده بسته شده. هر چند که این موضوع و یا بهبود سایر رکوردهای شخصی دیگه ای که در زمینه رویت هلال دارم برام اهمیتی نداره. عشق و علاقه و دلدادگی من به هلال ماه از جای دیگه ای نشأت میگیره و دلیل خیلی مهمتری داره. برای همین تا عمر داشته باشم و چشم و جسمم جواب بده ، رصد هلال رو با پشتکاری بیش از پیش دنبال میکنم ؛ انشاءالله

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(1)

گزارش شماره 3 مربوط به رصد هلال صبحگاهی ذی الحجه سال 1439
گزارش دهنده: مجتبی بذرافشان از شیراز

"بسمه تعالی"

گزارش دهنده : مجتبی بذرافشان

در بعد از ظهر شنبه 17 شهریور 97 با جمعی از دوستان علاقه مند به نجوم به سمت باغی در منطقه خالد آباد حوالی شیراز حرکت کردیم. پس از حضور در آنجا بعد از انجام فرایض دینی و صرف شام تا پاسی از شب مشغول رصد سیارات و اجرام آسمانی و گفتگو در این باره  شدیم که جلوه ای بی نظیر از قدرت و عظمت خالق این هستی در مقابل چشمان ما خود نمایی می کرد.

صبح یکشنبه 18 شهریور 97 بعد از به جا آوردن نماز صبح ،بلافاصله  ابزار رصدی ام را بر روی سکویی در مرکز باغ مستقر کردم. در ساعت 5:46 پس از تنظیم دقیق فوکوس دوچشمی  توسط ستارگان آسمان با پیدا کردن محل تقریبی طلوع سیاره عطارد توسط نرم افزار stellarium mobile به جستجوی آن پرداختم که بعد از حدود 17 دقیقه تلاش در ساعت 6:03 موفق به رویت سیاره عطارد از پشت دوچشمی شدم و با موبایل از پشت دوچشمی از آن عکس گرفتم.در این لحظه خورشید حدود 8 درجه زیر افق قرار داشت وارتفاع سیاره عطارد از افق تقریبا 3 درجه بود. اما با چشم غیر مسلح رویت آن برایم امکان پذیر نبود.

افق شرقی محل مورد نظر دارای موانع کوهی تا ارتفاع حدود 1.5 درجه وحدود 2 درجه غبار بالای آن بود.

و همین غبار کار را برای یافتن هلال بسیار سخت می کرد.

با توجه به موقعیت هلال نسبت به سیاره عطارد کار جستجوی هلال را ادامه دادم اما اثری از هلال مشاهده نشد. با روشن تر شدن هوا چند بار سیاره عطارد از چنگم گریخت اما با تلاش و پشتکار آن را دوباره می یافتم. بدون آن یافتن هلال برایم تقریبا غیر ممکن بود به همین علت سعی داشتم موقعیت آن را از دست ندهم.سر انجام خورشید در ساعت 6:48 از پشت کوه طلوع کردوبا وجود اینکه حتی تا زمان طلوع خورشید سیاره عطارد در دوچشمی قابل مشاهده بود اما در طول این مدت هلال رویت نشد.

با طلوع خورشید به کار جستجو خاتمه دادم.

 

خلاصه گزارش و جزئیات  هلال صبحگاهی ذی الحجه:

تاریخ رصد :  یکشنبه 18 شهریور 1397 برابر با 28 ذی الحجه 1439 و 9 سپتامبر 2018

مکان رصد :شرق شیراز منطقه خالد آباد با مختصات 29:33 شمالی و 52:50 شرقی

ارتفاع از سطح دریاهای آزاد:  1670 متر

زمان استقرار در رصدگاه : ساعت 05:40

زمان  اولین رویت سیاره عطارد با ابزار وثبت تصویر آن : ساعت 06:03

زمان طلوع محاسباتی ماه : 06:05

فاز ماه تا قبل از طلوع خورشید : 0.60 درصد

زمان طلوع محاسباتی خورشید : 06:44

زمان طلوع ظاهری خورشید: 06:48

آخرین رویت سیاره عطارد از پشت ابزار: 06:48

وضعیت افق : یک و نیم درجه کوه و 2 درجه غبار

ابزارهای استفاده شده برای رصد : دوچشمی ۸۰×۲۰ اِف.بی نایت‌اسکای سوار بر سه پایه wt6907 و نرم افزار stellarium mobile گوشی موبایل اندروید با دوربین اصلی 8 مگا پیکسل

رصدگر و گزارش دهنده : مجتبی بذرافشان

 

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(1)