امروز سه شنبه 1 مرداد 1398   مصادف با 19 ذی القعده 1440   مطابق با (23/7/2019)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی شوال سال 1439
گزارش دهنده: مهدی رحیمی

باسمه تعالی

باز هم ماه شوال و عید فطر و گره خوردن آن با هلالی جذاب و پرکشش . هلالی که در مورد رویت آن با چشم غیر مسلح ، اما و اگرهایی مطرح بود و کافی بود کمی غبار ، موضوع رویت را به چالش بکشد .

از نیمه ی رمضان ، فکرم معطوف به انتخاب رصدگاه بود و این غبار و ابر بهاری ، این انتخاب را سخت می کرد ، دورستان رصدگر میدانند که عدم موفقیت در این قبیل رصدها ، دل و دماغ رصدگر را به هم میریزد .

خلاصه اینکه ، گزینه ی اصلی در بین رصدگاهها  را روستای جهان آباد در شمال شهر اصفهان و گردنه ی خروس گلو از توابع شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان انتخاب کردیم .

چند روز قبل از رصد ، نشست هماهنگی بین اعضای گروه مرکز نجوم دولت آباد در محل گلخانه ی شخصی و زیبای آقای کمالی مسئول محترم مرکز نجوم برگزار گردید. قرار شد از سه دستگاه دوربین دوچشمی 90*20 و یک دستگاه تلسکوپ  استفاده شود ضمن اینکه در صورت نامساعد بودن آب و هوا ، گروه به دو قسمت تقسم شوند یکی در روستای جهان آباد و دیگری در  گردنه ی خروس گلو .

بنده کلید رویت این هلال را در دست عطارد می دانستم و همانگونه که در مطلب مربوط به وضعیت رویت پذیری اشاره کردم با کمک سیاره ی عطارد آ امکان رویت هلال ماه شوال  بیشتر بود  ، به همین دلیل روز چهارشنبه 23 خرداد (یک روز قبل از رصد) به اتفاق چند نفر از دوستان ، در رصدگاه حاضر و سیاره ی عطارد را تنها 5 دقیقه بعد از غروب خورشید و به راحتی با دوربین 90*20 رویت نمودیم  .

و اما روز رصد : پنجشنبه 24 خرداد ماه 96 و 29 شوال 1439

به اتفاق خانواده ام به سمت گردنه ی خروس گلو حرکت کردیم ساعت 16 به منطقه رسیدیم (مختصات محل استقرار31:37:40شمالی و 51:42:07شرقی و ارتفاع از سطح دریا2535 متر)  پس از کمی استراحت ، بقیه ی دوستان گروه و چند نفر هم به عنوان مهمان گروه به جمع ما پیوستند .

با تشکیل نشست هماهنگی ، شمارش معکوس و برنامه ی رصد ،  رسمیت و ادامه  پیدا کرد :

** ساعت 17:45 نشست هماهنگی و تقسیم کار بین دوستان .

*** ساعت 18:30 دوربین های دوچشمی بر روی سه پایه مستقر و به کمک سیاره ی ناهید ، فوکوس اولیه  آنها انجام شد .

*** ساعت 19:20 به کمک سمت خورشید ، تلسکوپ بصورت نسبتاً دقیقی الاین گردید .

*** ساعت 19:45 تلسکوپ ، مجدداً خطاگیری شد و ضریب دقت کار افزایش یافت .

*** ساعت 19:50 غلظت غبار در افق غربی ، بیش از انتظار و البته کمی نگران کننده شد .

*** ساعت 20:01 غروب ظاهری خورشید انجام شد و این در حالی بود که غروب محاسباتی خورشید ساعت 20:09 بود .

*** ساعت 20:06 سیاره ی عطارد در میدان دید تلسکوپ مشاهده گردید .

*** علی رغم دقت در تنظیم تلسکوپ ، و تمرکز بر روی محل هلال ماه ، و تلاش بنده و آقای مهدی کمالی برای رویت هلال ، موفق به رویت هلال ماه نمی شدیم .

*** 15 دقیقه نگرانی و اضطراب بعد از غروب خورشید سپری شد . دقیقاً ساعت 20:21 آقای مهدی کمالی با خوشحالی و فریاد بلند ، اعلام رویت کردند .

***  یک دقیقه بعد ، بنده به سختی کمان بسیار باریک و کمسو و سه تکه ی هلال ماه را در میدان دید تلسکوپ مشاهده نمودم .

*** ساعت 20:25 گزارش اولیه از رصد ، به ستاد استهلال کشور اعلام گردید .

*** زاویه ی ساعتی هلال از ساعت 2 الی 6 جمعاً 120 درجه بود .

*** تا ساعت 20:26 مکرراً بنده و آقای مهدی کمالی هلال ماه را مشاهده می کردم لکن دیگر دوستان گروه ، موفق به رویت هلال ماه از پشت تلسکوپ نمی شدند .

*** علی رغم هیجان زایدالوصفی که بوجود آمده بود ، اما بنده مشاهده نمودم که دوستانی که در پشت دوربین دوچشمی بودند هیجان زده نشدند و ترک رصد نکردند و این ناشی از بلوغ رصدی آنها بود .

***آقایان محمد کمالی ، احمدرضا فتاحی و علی رحیمی فرزند احمد ، از پشت دوربین های دوچشمی خود ، همچنان چشم بر محل هلال ماه دوخته بودند اما علی رغم دقت و تجربه ی بالای این دوستان ، هلال ماه ، رخ نشان نمیداد .!!

*** ساعت 20:27 سریعاً چشمی تلسکوپ را برداشته و دوربین عکاسی و ادابتور آن را بر روی تلسکوپ مستقر و فوکوس لازم انجام شد .

*** ساعت 20:31 کلیه ی افراد حاضر در رصد ، موفق به رویت هلال شوال 1439 در مونیتور دوربین عکاسی شدند .

*** متاسفانه ، تلاش ها برای رویت هلال با چشم غیر مسلح عملاً ناکام ماند و با توجه به شرایط موجود  و بنظر بنده اصلاً امکان رویت این هلال با چشم معمولی وجود نداشت .

*** ساعت 20:48 غروب محاسباتی ماه ، آخرین تصویر از هلال ماه در ساعت 20:42 و در هنگام غروب کردن ماه تهیه شد .

***  ساعت 20:45 پایان رسمی رصد اعلام گردید .

***  علی رغم دقت دوستان ، رصد با دوربین های دوچشمی ، نتیجه ای به همراه نداشت .

*** ساعت 21:30 رصدگاه را ترک نمودیم .

***  ساعت 22:00 در طول مسیر به کمک فرزند عزیزم علی ، یکی از عکسها بصورت تقریبی پردازش و بر روی سایت هلال ماه قرار گرفت .

*** ساعت 00:30 بامداد بعد از یک سفر 400 کیلومتری به منزل رسیدم و فردای آن روز تصاویرتهیه شده را با دقت بیشتری بازبینی و پردازش نمودم .

***  تعدادی از پارامترهای هلال ماه در آخرین لحظه ی رویت ماه (ساعت 20:40) بصورت زیر بود :

الف: فاز ماه : 1.15 درصد

ب:جدایی زاویه ای : 11 درجه و 37 دقیقه

ج: ضخامت قسمت میانی ماه :0.34 دقیقه قوسی

د: سن ماه :20 ساعت و 29 دقیقه

هـ : فاصله ی ماه تا زمین : 359597 کیلومتر

وسایل و تجهیزات :

تلسکوپ 120 آپو اسکای واچر ، دوربین عکاسی 450 دی ، دوربین عکاسی 30 دی ، دوربین دوچشمی 90*20 سه عدد ، سه پایه ، دستگاه مبدل برق و...

رصدگران و همراهان :

آقایان:

مهدی ، محمد ، ایمان کمالی ، مهدی ، محمد، علی(فرزند احمد)، علی(فرزند مهدی) و محمدرضا رحیمی ، احمدرضا فتاحی ،  عبدالله جعفری باتفاق همسر محترم ، علیرضا رفیعی و فرزند محترمشان ، محمدحسین براتی . خانم ها جعفری ، حلوایی و فتاحی

والسلام

 

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 2 مربوط به رصد هلال شامگاهی شوال سال 1439
گزارش دهنده: علیرضا بوژمهرانی

برای انتخاب رصدگاهی جهت رصد هلال شوال 1439 مردد بودم. مشاهداتم حاکی از این بود که در آسمون این روزهای اصفهان غبار وجود داره و اگه مقدار این غبار از حد خاصی بیشتر میشد کار رصد رو با دشواری مواجه و شاید هم کلا" امکان رویت شدن هلال رو منتفی میکرد. مناطق غربی استان اصفهان (فریدن) معمولا" شرایط جوی بسیار مناسبتری نسبت به اصفهان دارند و گزینه ی اصلی من برای محل رصد ، فریدن بود.

 

اما از طرف دیگه مشکلات ناشی از بیماری توانم رو کم کرده بود و حال و حوصله ی چند ساعت رانندگی برای رفتن و برگشتن رو نداشتم. تا ظهر پنج شنبه تصمیم نهایی رو نگرفته بودم اما وقتی از اداره به خونه برمیگشتم و آسمون افق غربی رو مشاهده کردم ، مصمم شدم که در اصفهان بمونم. آسمون غبار داشت اما مقدارش به اندازه ای نبود که از رویت هلال ناامیدم کنه.

 

به دوستانمون اطلاع دادیم تا در ساعت 19:45 به رصدگاه کوی دوست (بوستان شهدای گمنام درچه) بیان. محلی در کنار یه آلاچیق سیمانی که تسلط مناسبی به افق داشت رو برای استقرار وسایل انتخاب کردم. دوستانمون یکی بعد از دیگری به ما ملحق شدند.

 

محاسبات اولیه نشون میداد که در منطقه اصفهان نه تنها رویت شدن هلال بکمک ابزار (دوربین و یا تلسکوپ) قطعی بود بلکه احتمال داشت در صورت مناسب بودن شرایط جوی بشه هلال رو با چشم غیر مسلح هم رویت کرد اما من ریسک نکردم و برای این رصد قویترین دوربینی که در اختیار دارم رو به همراه آورده بودم ؛ دوربین دوچشمی قدرتمند 20 در 110

 

با نزدیک شدن به زمان غروب خورشید به مقدار غبار هم افزوده شد. جدول مختصات هلال رو از قبل آماده کرده بودم. پیش بینی میکردم که غروب ظاهری خورشید در افق این رصدگاه حدود 5 دقیقه زودتر از غروب محاسباتی خورشید روی میده و همینطور هم شد و در ساعت 20:07 خورشید در پس کوههای افق غربی از نظر پنهان شد.

 

پیش بینی دیگرم این بود که احتمالا" از ساعت 20:25 به بعد باید منتظر رویت شدن هلال باشم. مثل همیشه از روش اندازه گیری اختلاف سمت ماه با محل غروب خورشید موقعیت هلال رو بدست آوردم. افزایش غبار افق باعث شد تا رصد رو از حدود ساعت 20:13 آغاز کنم. نگران بودم که با کم شدن ارتفاع ماه و ورودش به غباری که مرتب رو به افزایش داشت شانس رویت شدنش رو از دست بدم.

 

مرتب به ساعتم و جدول مختصات نگاه میکردم. در این شب و در این بوستان مراسمی بنا بود برگزار بشه و مردم نسبتا" زیادی به محل اومده بودند. از بلندگو سلام صلوات بر امام رضا علیه السلام در حال پخش بود. توسلی کردم. در بخشی از شعری که در حال پخش بود ، از حضرت باب الحوائج آقا اباالفضل العباس علیه السلام یاد شد. مجددا" متوسل شدم و لحظاتی بعد با اندکی تمرکز هلال شوال رو در میدان دید دوربینم دیدم و الله اکبر گفتم ؛ ساعت 20:25 بود.

 

هلال رو در اولین رویت به وضوح دیدم. بعد از لحظاتی همسرم ، دوستانم و دیگر افرادی که دور ما جمع شده بودند برای دیدن هلال پشت دوربین قرار گرفتند اما هیچیک از اونها نتونستند هلال رو تشخیص بدهند. هر بار که خودم پشت دوربین میرفتم هلال رو میدیدم و اون رو دوباره در مرکز کادر قرار میدادم تا پیدا کردنش برای دیگران راحت باشه اما کسی هلال رو ندید. این ماجرا تا ساعت 20:33 که برای آخرین بار هلال رو دیدم ادامه داشت. غبار افق غربی مانع از این شد تا تصویری روشن و واضح در معرض دید اطافیانم قرار بگیره. 

 

هر چه به ساعت 20:33 نزدیک میشیدم دیدن هلال برای خودم هم سختتر میشد اما خوب ؛ اولا" دوربین برای چشم من تنظیم شده بود و ثانیا" تجربه ی طولانی مدت بنده در دیدن هلالهای کم نور و ضعیف و اینکه چشمم به دیدن چنین هلالهایی عادت داشت کمکم کرد تا بتونم هلال رو به خوبی تشخیص بدم. از بین افرادی که دور ما بودند دختر خانم جوانی پشت دوربین قرار گرفت و وقتی پرسیدم هلال رو دیدید یا نه ، شکلی که از کمان هلال برام توصیف کرد نشون میداد که احتمالا" هلال رو دیده بودند.

 

در ساعت 20:33 هلال در لایه های غبار محو شد و دیگه نتونستم اون رو ببینم.

 

مشروح گزارش

 

تاریخ رصد: پنج شنبه 24 خرداد 1397 ، 29 رمضان 1439 ، 14 ژوئن 2018

محل رصد: رصدگاه کوی دوست (بوستان شهدای گمنام درچه – کوه سفید)

مختصات رصدگاه: عرض جغرافیایی 32:36:39.09 جنوبی ، طول جغرافیایی 51:34:45.32 شرقی با 1621 متر ارتفاع از سطح دریاهای آزاد

رصدگران و همراهان: خانمها و آقایان حبیبی ، پودزر ، کریمی ، لنجان نژادیان ، خیام زاده ، تقی زاده ، آقاداودی ، سید پدرام احمدی ، سید مسعود احمدی ، بوژمهرانی و جمعی از مردم حاضر در محل

ابزار رصد: دوربین دوچشمی 20 در 110 و دوربین دوچشمی قطب نما دار 7 در 50

 

زمان غروب محاسباتی خورشید: در ساعت 20:12

زمان غروب ظاهری خورشید: در ساعت 20:07

زمان غروب محاسباتی ماه: 20:51

فاصله زمانی غروب محاسباتی خورشید تا غروب محاسباتی ماه: 38 دقیقه و 41 ثانیه

 

مختصات هلال در زمان اولین رویت با دوربین دوچشمی 20 در 110 (مختصات مکان مرکزی – بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

زمان: در ساعت 20:25

رصدگر: علیرضا بوژمهرانی

ارتفاع هلال از افق: 3.990 درجه

ارتفاع خورشید: 3.153 درجه زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 11.462 درجه

اختلاف سمت جغرافیایی ماه و خورشید: منفی 8.970

ضخامت بخش میانی هلال: 0.33 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.12 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا ماه: 359604.50 کیلومتر

سن هلال: 20 ساعت و 12 دقیقه بعد از مقارنه

 

مختصات هلال در زمان آخرین رویت با دوربین دوچشمی 20 در 110 (مختصات مکان مرکزی – بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

زمان: در ساعت 20:33

رصدگر: علیرضا بوژمهرانی

ارتفاع هلال از افق: 2.493 درجه

ارتفاع خورشید: 4.598 درجه زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 11.543 درجه

اختلاف سمت جغرافیایی ماه و خورشید: منفی 9.117

ضخامت بخش میانی هلال: 0.34 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.13 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا ماه: 359601.27 کیلومتر

سن هلال: 20 ساعت و 20 دقیقه بعد از مقارنه

 

منبع : وبلاگ آقای بوژمهرانی

 

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(1)

گزارش شماره 3 مربوط به رصد هلال شامگاهی شوال سال 1439
گزارش دهنده: حسن حاتمی از مرکز نجوم ادیب

گزارش روئیت هلال شوال توسط گروه روئیت هلال مرکز نجوم ادیب اصفهان

 

گزارش دهنده: حسن حاتمی مسئول گروه روئیت هلال ادیب

جهت روئیت هلال ماه شوال ارتفاعات بلند روستای هونجان را انتخاب کردیم،در صورتی که به غرب ارتفاعات صعود میکردیم افق غربی خوبی در دسترس بود. لذا برنامه ریزی ها را بر اساس ارتفاعات انجام دادیم و پارامتر های هلال را بر اساس منطقه بدست آوردیم.

افراد گروه روئیت هلال مرکز نجوم ادیب اصفهان در این رصد متشکل از سه نفر بود

آقایان حسن حاتمی و سروش احمدی و خانم مینا آریایی

گروه ساعت 15:30 از مرکز نجوم ادیب به سمت هونجان عزیمت کرد و حدود دو ساعت بعد به روستا رسیدیم، متاسفانه در بدو ورود به روستا به مشکل بزرگی برخوردیم، برای رسیدن به ارتفاعات که قصد سعود به آنجا را داشتیم دو مسیر وجود داشت که متاسفانه هر دو مسیر توسط سیل اخیر مسدود شده بود و به اجبار دسترسی ما به رصد گاه قطع شد.

از آنجا که ما شرق ارتفاعات قرار داشتیم، ارتفاعات درست مقابل ما در جهت غروب خورشید قرار گرفت.

تلاش کردیم منطقه دیگری پیدا کنیم، به تپه ها و مکان های مختلف سر زدیم اما افق همگی بسته بود. تقریبا از موفقیت رصد ناامید شده بودیم، در تلاش برای پیدا کردن محل استقرار نهایتا جایی را پیدا کردیم که حدود پنج درجه از از افق محل غروب خورشید  بسته بود، ظاهرا جای بهتری هم در دسترس نبود و زمان کافی هم برای عزیمت به منطقه خیلی دورتر نداشتیم.

 

ساعت 19:00 اعضای گروه در محل مستقر شدیم و شروع به نصب و تنظیم ابزار کردیم، ابزار گروه شامل دوربین دوچشمی 25*100 و 10*50، قطب نما حرفه ای، تلسکوپ 8 اینچ ویکس، دوربین  canon 1000d، canon 50d  و لنز 70-200 بود.

غروب آفتاب محل 20:08 و ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشید 6.6 درجه بود که متاسفانه 5 درجه از افق را مانع داشتیم، یعنی بعد از غروب تها 1.5 درجه زمان داشتیم تا ماه پشت موانع ناپدید شود، معادل کمتر از 10 دقیقه زمان برای روئیت هلال باریک شوال داشتیم.

به همین جهت  سعی و جنب و جوش بچه ها بیشتر شد تا موفق به روئیت و ثبت هلال شویم وخوشبختانه هلال ساعت 20:09، حدود یک دقیقه بعد از غروب آفتاب توسط سروش احمدی با دوربین دوچشمی 25*100 روئیت شد و بلافاصله توسط حسن حاتمی و خانم مینا آریایی روئیت شد.

 

بعداز روئیت، با لنز 70-200 از افق و هلال چند عکس گرفته شد و خوشبختانه هلال به خوبی در تصویر ثبت شد.

 

در حین کار دکتر مهدی اسحاقی مدیر مرکز نجوم ادیب به ما پیوستند و گزارش رصد را برای ایشان شرح دادیم، از تمام تلاش ها و حمایت های ایشان  جهت به ثمر نشستن رصد متشکر و ممنونیم.

بعد از آن ابزار خود را جمع کرده و محل را ترک کردیم.

در آخر از جناب حسین زاده راننده اتومبیل ستاد بابت تمام زحمات و کمک هایی که در حین کار کردند تشکر می کنیم.

مکان: هونجان به مختصات

31,35 شمالی

51,49 شرقی

غروب خورشید 20:08 » ارتفاع ماه 6.6 درجه ، سمت ماه 289.6 درجه

لحظه روئیت 20:09 » ارتفاع ماه 6.4 درجه ف سمت ماه 289.7 درجه

 

 

 

 

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(1)