امروز جمعه 1 شهريور 1398   مصادف با 21 ذی الحجه 1440   مطابق با (23/8/2019)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
 
گزارش ویژه از رصد هلال بحرانی جمادی الثانی 1440 در روز سه شنبه 16 بهمن 1397 و 29 جمادی الاول1440

اواخر دی ماه بود که یکی از دوستان بزرگوارم پیامکی فرستادند و توی این پیامک ، هلال جمادی الثانی و رمضان 1440 را با همدیگه مقایسه کرده و یه انتقاد به شورای محترم تقویم کرده بود که چرا در مورد دو هلال جمادی الثانی و رمضان 1440 که پارامترهای نسبتاً شبیه به هم دارند دو حکم متفاوت داده شده است ؟

البته الان نمیخوام انتقاد این دوست بزرگوار را تایید و یا رد کنم ... چند صفحه ای برای ایشان این دو هلال را تحلیل و مورد بررسی قرار داده و تقدیمشان کردم  .

این پیامک جرقه ی تلاش برای رصد این هلال را در ذهنم شعله ور کرد ، از همان مواقع تصمیم گرفتم بصورت جدی به این هلال بپردازم ، مکاتبه ای را با یکی از منجمین خارج از کشور که در این حوزه فعالیت دارند انجام دادم و در داخل کشور هم با دوست ارجمندم آقای محسن شریفی که الحق و الانصاف تجارب زیادی درعکاسی دیپ اسکای و رصد هلالهایی با جدایی زاویه ای کم دارند مشورت و تبادل نظر کردم .

بنا به دلایلی امکان اینکه در رصدگاهی در بیرون از شهر مستقر بشوم ، فراهم نبود  برای همین  تصمیم گرفتم رصد را داخل شهر دولت آباد انجام دهم ، پس از بررسی های مختلف ، پشت بام منزل آقای محمد رحیمی  که از علاقمندان به نجوم و مروج آن هم  هستند گزینه ی بسیار خوبی بود ، به چند دلیل :  اول اینکه منزل ایشان ارتفاع بسیار مناسبی دارد و دوم اینکه در پشت بام منزل ایشان گلخانه ی بسیار زیبا ی کاکتوس و پرورش پرندگان و حوض و ماهی ... و خلاصه محشره محشر .

قبلاً ودر روز سه شنبه 9 بهمن محل غروب خورشید را از روی پشت بام ایشان رصد و محل آن را مشخص کردم و تصمیمم را برای استقرار در همین مکان ، قطعی نمودم .

همه چیز مهیا و فقط شرایط آب و هوایی بود که نگران کننده بود .

خیلی پر حرفی نکنم و سرتان را درد نیاورم ، دوشنبه شب 15  بهمن ساعت 21 وسایلم را برداشتم و به منزل ایشان منتقل و با کمک آقا محمد آنها را به پشت بام بردیم و سپس تا ساعت 1 بامداد تلسکوپ و لوازم جانبی را به دقت تمام  ، نصب و تست کردم ضمن اینکه با استفاده از جی پی اس مختصات و ساعت دقیق به تلسکوپ داده شد و تاریخ و زمان دوربین عکاسی هم به دقت تنظیم گردید.

 در این قبیل رصدها فوکوسِ مناسب و بسیار دقیق بسیار مهم است ، با استفاده از Bahtinov_Mask ، فوکوس بسیار دقیقی بدست آمد . پس از استقرار دقیق دستگاه ، تلسکوپ را پارک و با آقا محمد خداحافظی کردم .

Bahtinov Mask ابزاری مناسب و کاربردی برای فوکوس دقیق تلسکوپ
نمایی از استقرار تلسکوپ به همراه هود آن

از صبح سه شنبه 16 بهمن (روز رصد)، همه چیز را مجددا مرور کردم ، تصمیم داشتم از ساعت 12 عکاسی را شروع کنم که نتوانستم به موقع به رصدگاه برسم ، آقا محمد تماس گرفت و گفت اینجا داره پوره برف میاد!!، برای همین ایشون محبت کرده بوده و بر روی تلسکوپ ، کاور کشیدند .

ساعت 14:10 ابتدا هودی که جهت ممانعت از ورود نور خورشید به تلسکوپ تهیه کرده بودم  نصب و تلسکوپ را از حالت پارک خارج و اولین عکس را در ساعت 14:27 تهیه شد  .

در ابتدا تعداد  زیادی بیاز فریم  و فلت فریم تهیه و سپس سیاره عطارد و ماه ، مورد هدف قرار گرفتند .

ابرها امان نمیدادند و مرتب مانع می شدند . منتها در هر فرصتی که شکاف مناسبی بین ابرها پیدا می شد ، از ماه عکاسی می کردم .

ساعت 15:20 آقای مهدی کمالی ، مسئول مرکز نجوم دولت آباد ، قبل از عزیمت به محل کارشان به محل رصد آمدند . ابرها متراکم تر شدند از فرصت استفاده و رصد را متوقف ودر کنار گلخانه، نهار را میل کردیم .

به دلیل تراکم ابرها در محل حضور ماه ، دیگرعکاسی ، فایده ای نداشت ، داخل گلخانه رفتیم واز ذوق آقا محمد و فضای زیبای آنجا حض بردم .

در این هنگام ، همسرم تماس گرفتند و گفتند : ظاهرا انگشت دست علی شکسته است و باید به بیمارستان برده  شوند !! توی این شرایط !!!

از پسرم علی خواستم ، شرایطم را درک و تا پایان رصد تحمل کند و ایشان هم محبت کرده و همکاری نمودند  .

الان یک ساعت به غروب محاسباتی خورشید مانده بود افق غربی پر از ابر و من بسیار خسته و خواب آلود ، به آقا محمد گفتم کمی استراحت و چند دقیقه ای می خوابم .

بسرعت خوابم برد ، درعالم خواب دیدم که خورشید در حال غروب کردنه ، یه دفعه از خواب پریدم بالا ، سریع وضو گرفتم و توسلی به حضرت ام البنین سلام الله علیها ، مادر حضرت ابوالفضل علیه السلام انجام دادم و سریعاً رفتم  کنار تلسکوپ ، خورشید غروب کرده بود .

افق غربی دقایقی بعد از غروب خورشید

منظره ی افق ، دقیقاً مثل منظره ای بود که در خواب دیده بودم ، یه شکاف باریک توی ابرهای افق ایجاد شد و همین موضوع بسیار امیدوار کننده ای بود ، منتظر ماندم تا هلال  وارد این شکاف شود ، به محض ورود ماه به این شکاف ، عکاسی را آغاز کردم .... این زمان 12 دقیقه بطول انجامید و پس از آن ، مجددا ماه در پشت ابرها پنهان شد ....

پس از رصد و بازگشت از بیمارستان ، سراغ تصاویر رفتم به لطف خدا ، در بیشتر عکسها، هلال ماه به خوبی نمایان بود به طوریکه در بعضی فریم ها طول کمان بیش از 90 درجه بود .

تصاویر هلال بحرانی جمادی الثانی1440

خلاصه رصد :

تااریخ رصد :

سه شنبه 16 بهمن  1397 برابر با 29 جمادی الاول 1440 و  5 فوریه 2019

مختصات رصد :

32°47'47.4"N 51°41'49.3"E

ارتفاع از سطح دریاهای آزاد : 1567 متر

غروب محاسباتی خورشید :ساعت 17 و 39 دقیقه

غروب ظاهری خورشید : موفق به رویت و ثبت زمان آن نشدم ..

زمان تهیه ی عکس : ساعت 17 و 43 دقیقه

ارتفاع ماه در زمان تهیه ی عکس : 4 درجه و 14 دقیقه

جدایی زاویه ای بین مرکز ماه و مرکز خورشید در زمان تهیه ی عکس : 7 درجه و 21 دقیقه و 08 ثانیه

ضخامت قسمت میانی ماه در زمان تهیه ی عکس : 0.12 دقیقه قوسی

فاز ماه در زمان تهیه ی عکس : 0.50 درصد

سن ماه در زمان تهیه ی عکس :17 ساعت و 10 دقیقه

فاصله ماه تا زمین در زمان تهیه ی عکس :406545 کیلومتر

تلسکوپ : 120 آپوکروماتیک اسکای واچر

دوربین عکاسی: کانن 450 دی

حساسیت :200

نوردهی:1/200

مقر :

neq6pro

نرم افزارهای کاربردی :

   Starry Night Pro Plus 6و the sky+pc، GPS data و ...

در خاتمه لازم میدانم از همکاری های ارزشمند و صادقانه ی  آقای محسن شریفی و زحمات زیادی که آقای محمد رحیمی و خانواده ی محترمشان متحمل شدند تشکر ویژه ای داشته باشم .

تصاویر ارسالی آقای محمد رحیمی و گلخانه ی زیبایشان

به پایان آمد این دفتر ، حکایت همچنان باقیست...

1