امروز پنج شنبه 2 خرداد 1398   مصادف با 17 رمضان 1440   مطابق با (23/5/2019)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
 
وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی رمضان و شامگاهی شوال

خداوند جان و خرد

وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی رمضان

این هلال در تمام مناطق کشور با چشم مسلح قابل رویت است.

رویت این هلال در عرضهای شمالی کشور سخت خواهد بود.

وضعیت رویت هلال ماه شوال در جهان.

لحظه مقارنه ماه شوال در شامگاه چهارشنبه 28 ماه رمضان در ساعت 19.44 به وقت بین المللی و در ایران در ساعت 14 دقیقه بامداد پنجشنبه به ساعت تابستانی اتفاق می افتد.

هلال ماه شوال در غروب روز پنجشنبه در قاره امریکا در کشور ایالات متحده امریکای - مناطق مرکزی کشور کانادا - امریکای مرکزی - و جنوبی با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود این هلال درشمال کشور کانادا با ابزاررویت پذیر است

این هلال در تمام قاره افریقا با چشم غیر مسلح رویت خواهد شد.

در قاره اروپا هلال ماه در کشور اسپانیا و پرتغال جنوب ایتالیا یونان و قبرس با چشم غیر مسلح و در بقیه کشورهای اروپایی با ابزار قابل رویت است ، این هلال در شمال انگلیس و کشورهای اسکاندیناوی غیر قابل رویت است.

در قاره اسیا هلال ماه شوال در غروب روز پنجشنبه در منتها الیه جنوب غربی ترکیه - مرکز و جنوب کشور سوریه ، مرکز و جنوب کشور عراق ، لبنان - فلسطین اشغالی - کشورهای حوزه خلیج همیشه فارس - جنوب ایران - جنوب پاکستان و هندوستان با چشم غیر مسلح و در کشورقزاقستان در جنوب ان - ازبکستان - افغانستان - ترکمنستان - ارمنستان و اذربایجان و همچنین درخاور دور در کشورهای چین - مالزی و اندونزی فقط با ابزار اپتیکی رویت خواهد شد.

این هلال در قاره اقیانوسیه در شرق کشور استرالیا فقط با ابزار اپتیکی رویت میشود.

وضعیت هلال ماه شوال در ایران

هلال ماه شوال همانطور که در نقشه پیوست امده در بالای خط فرضی نیاز داریم به ابزار اپتیکی ودر پایین خط با چشم غیر مسلح قابل رویت میباشد، بدیهی است مناطق جنوبی کشورمان وضعیت رویت هلال ماه مناسب تر خواهد بود.

با تشکر

سید محسن قاضی میرسعید.

پژوهشگر هلال ماه

1