امروز چهارشنبه 3 بهمن 1397   مصادف با 16 جمادی الاول 1440   مطابق با (23/1/2019)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
 
ماه رمضان کی شروع می شود ؟

انسانها از قدیم الایام دریافته بودند که تغییر شکل ظاهری بخش نورانی کره ماه در آسمان (اهله ی ماه) وضعیت منظم و تکرار شونده ای داره و به همین دلیل از این رویداد آسمانی برای سنجش میزان گذشت زمان و گاهشماری استفاده میکردند. گاهشماری قمری که مبنای اون گردش کره ماه بدور کره زمین است فقط مختص به اسلام و مسلمانان نیست. در دوران باستان بابلیها و در دوران کنونی هندوها ، چینی ها و کلیمیان هم از گاهشماری قمری برای استفاده های مذهبی و غیر مذهبی استفاده میکنند.

 

یک ماه قمری عبارت است از یک گردش کره ماه به دوره کره زمین. اما مبنای آغاز و پایان این یک دور گردش چگونه است و یک ماه قمری از چه زمانی آغاز و در چه زمانی پایان می یابد؟ در این رابطه قراردادهای مختلفی وجود داره.

 

از نظر نجومی هر زمان که مرکز کره زمین ، کره ماه و خورشید بر روی صفحه ای قرار بگیرند که این صفحه عمود بر صفحه مداری زمین بدور خورشید باشه ، قران نیرین و تولد ماه نو روی میده و این زمان ، زمان خاتمه ی ماه قمری قبلی و آغاز ماه قمری جدید است.

 

در زمان حکومت معمر قذافی در لیبی ، مقارنه ماه و خورشید مبنای آغاز ماه قمری بود به این ترتیب که هر روزی که در اون مقارنه روی میداد روز پایانی ماه قمری قبلی قلمداد میشد و روز بعد ، روز اول ماه قمری جدید. این مبنای گاهشماری نیازی به رویت هلال ماه نو نداره. فرقی هم نمیکرد که مقارنه در ساعت 1 بامداد روی بده یا ساعت 23:59. در هر دو حالت روز بعد ، روز اول ماه قمری جدید بود.

 

تقویم ام القری که در عربستان سعودی منتشر میشه هم از زمان مقارنه برای اعلام اول ماه استفاده میکنه اما شروطی هم در این رابطه مد نظر قرار میگیره. در لیبی فرقی نمیکرد که مقارنه در چه ساعتی از شبانه روز روی بده. هر زمان که بود ، همون روز روز آخر ماه بود. اما در تقویم ام القری دو شرط مد نظر قرار میگیره تا روزی که در اون مقارنه روی میده ، روز آخر ماه قمری باشه. شرط اول اینکه حتما" مقارنه باید تا قبل از غروب خورشید در افق مکه مکرمه اتفاق افتاده باشه و شرط دوم ، باید از نظر محاسباتی ، غروب ماه در افق مکه مکرمه بعد از غروب خورشید باشه ولو در حد چند ثانیه.

 

اما یه روش دیگه هم هست که از هزاران سال پیش تا بحال مورد استفاده قرار میگیره و خیلی ساده و راحت جواب میده و اون چیزی نیست جز رویت کردن هلال اول ماه. این روش هم مثل بقیه ی روشها ، یک قرارداد است و نمیشه گفت کدوم یک از این قراردادها بهتر از بقیه است. هر کدومش یه مزایایی داره و یه معایبی.

 

خوب با این مقدمه بریم سراغ بررسی زمان آغاز ماه مبارک رمضان امسال.

 

مقارنه ماه و خورشید برای هلال رمضان المبارک 1439 هجری قمری در حدود ساعت 11:48 سه شنبه 15 می 2018 میلادی به وقت بین المللی (ساعت 16:18 روز سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 هجری شمسی برابر با 28 شعبان المعظم 1439 هجری قمری به وقت رسمی تابستانی ایران) روی خواهد داد. 

 

در غروب همین روز بدلیل فاصله زمانی کوتاه بین مقارنه تا غروب خورشید و ضعیف بودن تمامی پارامترهای حدی هلال ، امکان رویت هلال با چشم عادی و یا ابزار ، پیش و یا پس از غروب خورشید در تمامی پهنه ی سرزمینی ایران و دیگر کشورهای اسلامی وجود نداره اما از اونجا که در غروب همین روز و در افق مکه مکرمه مقارنه قبل از غروب خورشید روی میده و غروب هلال پس از غروب خورشید خواهد بود، در تقویم محاسباتی ام القری چهارشنبه 16 می (26 اردیبهشت)بعنوان روز اول ماه مبارک رمضان اعلام شده. اما در ایران روز چهارشنبه 26 اردیبهشت ، روز 29 شعبان است.

 

در غروب روز چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 برابر با 29 شعبان 1439 ، هلال ماه رمضان المبارک در تمام پهنه ی سرزمینی ایران با چشم غیر مسلح و با مکث بیش از 1 ساعت قابل رویت خواهد بود و پنج شنبه 27 اردیبهشت مصادف با اول رمضان المبارک 1439 هجری قمری است. انشاءالله اگه عمری باقی باشه برای رویت این هلال به همراه جمع دوستان و همنوردان در کوه صفه اصفهان اقدام خواهیم کرد.

 

امسال کشورهای اسلامی ماه رمضانشون رو در دو روز متفاوت آغاز خواهند کرد اما عید فطر همه ی این کشورها یکسان است (بعضیها ماه رمضانشون 30 روز است و بعضیها هم مثل ایران 29 روز). در این باره انشاءالله در اواخر ماه رمضان مطالبی رو بیان خواهم کرد.

 

منبع : وبلاگ شخصی آقای بوژمهرانی

1